phone506 630 283
Rezerwuj

Blog

Dziecko i samodzielny wyjazd

Data dodania: 02.12.2016 | Autor: admin

[:pl]Mimo, że sezon wakacyjny już za nami, to przed nami ferie zimowe, szkolne wycieczki i obozy. To wszytko są wyjazdy, do których należy dziecko przygotować. Można pozwolić na dużą dozę samodzielności podczas pakowania, mimo, że dyskretnie powinno się kontrolować to, co dziecko planuje zabrać ze sobą.

Przygotowania do wyjazdu należy rozpocząć kilka dni wcześniej, tak, aby w ostatniej chwili nie okazało się, że coś trzeba dokupić. Sama też powinnaś mieć listę, którą możesz uzupełniać na bieżąco. Na pewno musisz sprawdzić ubrania i buty. Podczas pakowania dziecko powinno ci towarzyszyć. Dzięki temu młody człowiek będzie wiedział, co ze sobą zabiera, a widząc, jak pakujesz jego torbę, będzie wiedział, jak zapakować ją ponownie.

W zależności od tego, dokąd jedzie twoja pociecha, czy na kolonie, czy na obóz wędrowny, wybierz torbę. Na wczasach stacjonarnych, koloniach sprawdzi się pojemna walizka, natomiast na obozach czy wycieczkach najlepszym rozwiązaniem będzie plecak. Pakując dziecko pamiętaj, że ono będzie musiało plecak lub walizkę samodzielnie nieść na miejsce docelowe.

Do torby spakuj ubrania. Pamiętaj, aby zapakować i te ulubione, i te, które uznasz za niezbędne. Powinny być dopasowane do każdej pogody. Z koszulek, skarpetek i majtek przygotuj pakieciki, po jednym na każdy dzień. Dorzuć ze dwie, trzy pary na zapas. Zapakuj spodnie dresowe, piżamę, ze dwie pary ciepłych spodni i ze trzy cieplejsze bluzy. Do tego odpowiednia do pory roku kurtka i czapka. Latem nie zapomnij o czapce z daszkiem, kremach z filtrem UV, o ręczniku plażowym i stroju kąpielowym, a także krótkich spodenkach,  zimą o cieplejszych ubraniach. W bagażu powinny znaleźć się klapki pod prysznic, kapcie, ręczniki łazienkowe oraz kosmetyki.

Pakując kosmetyki, nie dawaj dziecku litrowych opakowań. Najlepiej sprawdzą się te w saszetkach i mini buteleczkach. Nie zapomnij o paście do zębów, szczoteczce, mydle lub żelu pod prysznic i szamponie. Jeśli twoje dziecko ma dłuższe włosy – nie zapomnij o grzebieniu lub szczotce do włosów. Do tego chusteczki higieniczne, środki łagodzące ugryzienia komarów, środek na komary i kleszcze.

Oznacz ręczniki, tak aby dziecko zawsze wiedziało, że właśnie te są jego. Nie musisz haftować artystycznego monogramu. Wystarczy charakterystyczny sposób zaznaczyć kolorową nitką przy rancie, aby dziecko zawsze było w stanie rozpoznać swoją własność. Podobnie zaznacz buty sportowe i te rzeczy, które mogą się mieszać z innymi. Jeśli dziecko jedzie na obóz jeździecki czy inny sportowy, zaznacz sprzęt, który bierze ze sobą.

Nie zapomnij wrzucić do torby notesu z adresami, długopisu, ulubionej gry lub maskotki, portfela na pieniądze. Nie pakuj nożyczek czy scyzoryka, chyba że organizator obozu lub kolonii zezwolił i wyraźnie poprosił o zabranie takich rzeczy. Są przydatne na przykład na obozach harcerskich czy obozach wędrownych. Jeśli twoje dziecko bierze lekarstwa, poinformuj o tym organizatora i poproś wychowawcę o dawkowanie leków. Sama nie pakuj lekarstw. Na obozach czy koloniach do dyspozycji dzieci i wychowawców są apteczki i w razie potrzeby wychowawcy zatroszczą się o zdrowie twojego malucha.

Możesz pozwolić dziecku na zabranie telefonu komórkowego, jednak nie nadużywaj go do kontaktu z dzieckiem. Pamiętaj, że macie od siebie odpocząć, a dla dziecka częste kontakty z tobą mogą być kłopotliwe ze względu na kolegów, mogą być męczące, ale też mogą wzmagać tęsknotę za domem. Powinnaś być pewna, że jeśli będzie działo się coś złego, to dziecko na pewno do ciebie zadzwoni, a ty po prostu umów się na telefon raz dziennie albo co drugi dzień. I nie martw się, dziecko na pewno nie poczuje się opuszczone przez matkę. Przecież właśnie wypływa na szerokie wody samodzielności![:]