phone506 630 283
Rezerwuj

Blog

Bezpiecznie na wakacjach

Data dodania: 18.07.2016 | Autor: admin

[:pl]Często swoim zachowaniem prowokujemy złodzieja. Rozmawiamy o zaletach sprzętu, którym dysponujemy. Chwalimy się, ile kosztował. Pokazujemy koleżankom biżuterię, którą zabrałyśmy z domu, bo przecież trzeba wyglądać. Wyglądamy na zamożnych i do tego nieostrożnych. Wysyłamy werbalne i niewerbalne sygnały do złodzieja: “hej, jestem tutaj, gotowy/a do zrobienia”. Złodziej jest wytrawnym obserwatorem. Podpatrzy PIN, skubnie zawartość torebki, wejdzie do zamkniętego pokoju. Z tego żyje. Nie ze spektakularnego napadu z bronią, a z subtelnych, często wykonanych z wirtuozerią, precyzyjnych czynności, których przeciętny człowiek nie jest w stanie zauważyć.

 

Dziesięć rad dla tych, którzy wybierają się na wakacje i nie mają zamiaru dać się okraść. Może skorzystacie?

  1. Lubisz pochwalić się swoim stanem posiadania? Rób to, ale nie w miejscach publicznych i w gronie zaufanych ludzi. Złodziej to łowca, który patrzy i słucha, aby wyłowić potencjalną ofiarę z tłumu, a ma w tym doświadczenie. Więc jeśli przyjdzie Ci do głowy chwalić się tym, ile masz gotówki przy sobie, jaką masz biżuterię i jaki nowy sprzęt kupiłeś, to nie rób tego w miejscach publicznych, knajpkach, restauracjach czy autobusach. Pokazując swój stan zamożności, prowokujesz złodzieja.
  2. Zabierając większą ilość gotówki w podróż, rozdziel ją na mniejsze kwoty, które pochowaj w różnych zakamarkach ubrania. Dokumenty, karty i pieniądze trzymaj przy sobie. Korzystaj z portfeli zawieszanych na szyi pod bielizną, na kostce lub biodrze, lub ze specjalnego paska ze schowkiem na pieniądze.
  3. W bagażu podręcznym trzymaj bagaż podręczny, a nie cenne przedmioty. Ani torby, ani plecaka nie będziesz przecież zamykał na kłódkę.
  4. Nie wieszaj aparatu, torebki czy plecaka na oparciu krzesła w restauracji. Mogą zniknąć w ułamku sekundy. Nawet nie będziesz wiedział kiedy.
  5. Podczas wypłaty pieniędzy w bankomacie lub płacąc kartą za pomocą terminala w sklepie lub restauracji, zawsze zasłaniaj ręką klawiaturę. Nigdy nie trzymaj spisanych PIN-ów z kartami, ani nie ustanawiaj tych samych dla różnych kart.
  6. Cenne rzeczy w hotelu chowaj. Do sejfu w pokoju lub recepcji schowaj pieniądze, dokumenty czy karty. Do szafy sprzęt elektroniczny. Nie zostawiaj nic na wierzchu.
  7. Klucz do pokoju zostawiaj na recepcji, w ten sposób to hotel będzie musiał wziąć odpowiedzialność za ewentualną kradzież.
  8. Jeśli ukradną Ci karty – natychmiast zablokuj je w banku, dzwoniąc na przykład na infolinię.
  9. Nie musisz być przeczulony, ale nie powinieneś ufać nowym znajomościom, bez względu na to, jak bardzo sympatycznymi się okazują. Przyjaciół poznaje się długo, a nie podczas wspólnego wieczoru czy podróży.
  10. Nie zostawiaj cennych rzeczy i dokumentów w samochodzie.

 

Mając sporo sprzętu elektronicznego, zaopatrz się w sejf podróżny lub specjalne skrzynki z zamknięciem, w których możesz chować sprzęt.  Podczas wakacji łatwo stracić czujność, łatwo być nieostrożnym. Przecież w końcu po to jedziesz na wakacje, by się wyluzować, odpocząć. Jednak aby wakacje nie zamieniły się w koszmar, lepiej dmuchać na zimne i zapobiegać.[:]